مزایا و معایب استفاده از نایلون مالچ پلاستیکی

مزایا و معایب استفاده از نایلون مالچ پلاستیکی

مزایا و معایب استفاده از نایلون مالچ پلاستیکی

مالچ پاشی و استفاده از نایلون مالچ پلاستیکی روشی مؤثر برای عایق‌سازی و محافظت از سیستم‌های ریشه‌ای ظریف گیاهان در برابر شرایط آب‌وهوایی سخت است؛ این مالچ به‌عنوان مانعی عمل می‌کند که مشخصات مواد مغذی خاک را بهبود می‌بخشد. مالچ پاشی همچنین فرسایش را کاهش می‌دهد و در عین حال توانایی خاک را برای نگهداری رطوبت بیشتر افزایش می‌دهد.

مالچ پلاستیکی

دو مورد از محبوب‌ترین انواع مالچ، مالچ آلی و غیرآلی هستند. مالچ ارگانیک از مواد زیست تخریب‌پذیر مانند بریده چمن، خرده چوب، برگ‌های خشک و نی ساخته می‌شود. از طرف دیگر، مالچ معدنی از سنگ رودخانه، سنگ یا شن خرد شده تشکیل شده است.

اما آیا می‌دانستید که چیزی به نام مالچ پلاستیکی نیز وجود دارد؟ مالچ پلاستیکی چیست و تفاوت آن با مالچ آلی و معدنی چیست؟ مهم‌تر از این، مزایا و معایب استفاده از مالچ پلاستیکی چیست؟ برای اینکه به پاسخ این سؤالات برسید به خواندن این مقاله ادامه دهید و با پوشان پلاستیک همراه شوید.

مالچ پلاستیکی چیست؟

مالچ پلاستیکی یکی از انواع مالچ معدنی محسوب می‌شود. در این نوع مالچ کردن از لایه پلی‌اتیلن برای محافظت از گیاهان در برابر عناصر استفاده می‌شود. در دهه 1950 بود که مالچ پاشی پلاستیکی در بین تولیدکنندگان ایالات متحده رایج شد. مالچ پلاستیکی در تولید توت و سبزیجات تجاری مورداستفاده قرار می‌گرفت.

با این حال، این روش در حال حاضر برای باغچه‌های خانگی نیز در حال سازگاری است. فیلم پلی‌اتیلن معمولاً ورقه‌ای از پلاستیک سیاه است و مانند مالچ آلی عمل می‌کند، فیلم باعث عایق‌کاری خاک، جلوگیری از فرسایش خاک و کاهش تبخیر رطوبت می‌شود.

درحالی‌که مالچ پاشی پلاستیکی مطمئناً مزایای خود را دارد، مهم است که مواد مالچ‌پاشی را به درستی دور ریخته شود تا اثرات آن بر محیط‌زیست کاهش یابد. واقعیت این است که استفاده از فیلم‌های پلاستیکی به‌عنوان مواد مالچ نگرانی‌های زیست‌محیطی را به وجود می‌آورد زیرا پلاستیک نوعی فرآورده نفتی است. جدا از مصرف انرژی زیاد برای ساختن مواد پلاستیکی، بازیافت این مواد نیز دشوار است.

مالچ پلاستیکی چیست؟

دو نوع اساسی مالچ پلاستیکی

2 نوع اساسی مالچ پلاستیکی وجود دارد: فیلم پلی‌اتیلن سیاه و پلی‌اتیلن شفاف.

فیلم پلاستیکی سیاه برای از بین بردن علف‌های هرز، گرم کردن خاک در فصل سرد و همچنین حفظ رطوبت خاک ایده‌آل است. از طرف دیگر، لایه پلاستیکی شفاف برای گرم کردن خاک و تشویق رشد سریع‌تر در اوایل فصل رشد بهترین کار را انجام می‌دهد. با این حال، فیلم پلاستیکی شفاف برای سرکوب رشد علف‌های هرز به آن اندازه مؤثر نیست.

مزایای استفاده از مالچ پلاستیکی

بهبود ساختار خاک

استفاده از مالچ پلاستیکی به جلوگیری از جمع‌شدن خاک به یکدیگر و به هم فشرده شدن کمک می‌کند. این ماده رطوبت و گرما را به دام می‌اندازد که از دست رفتن مواد مغذی گیاه را محدود می‌کند. در بین تمام مواد مالچ‌پاشی موجود در بازار، مالچ پلاستیکی محدودکننده‌ترین آنهاست، بنابراین با روش آبیاری قطره‌ای به خوبی جفت می‌شود. علاوه بر این، لایه پلاستیکی افراد و حیوانات خانگی را از راه‌رفتن در منطقه منع می‌کند که ساختار خاک را بیشتر تقویت می‌کند.

خاک را عایق می‌کند

بیشتر گیاهان به دما حساس هستند، به ویژه سبزیجات، سرمای زمستان را تحمل نمی‌کنند. یکی از دلایلی که تولیدکنندگان از مالچ استفاده می‌کنند، کمک به خاک برای حفظ گرما با شروع ماه‌های سرد است. مالچ غیرآلی مانند مالچ پلاستیکی، خاک را تا 5 درجه فارنهایت گرم می‌کند. مالچ پلاستیکی دمای خاک را به طور یکنواخت تنظیم می‌کند و گیاهان حساس به دما را در ماه‌های خنک‌تر عایق می‌کند.

درختان مثمر و گیاهان چند ساله حساس با استفاده از مالچ پلاستیکی نیز بیشتر از خواب زمستانی خود خارج می‌شوند. مالچ پلاستیکی همچنین در محافظت از درختان و درختچه‌ها در برابر آسیب‌های زمستانی مؤثر است.

کنترل مؤثر علف‌های هرز

آیا باغ شما با علف‌های هرز گرفتار شده است؟ اگر هر روز از شر علف‌های هرز خلاص نشوید، آنها در کوتاه‌ترین زمان باغ را تصاحب خواهند کرد. علف‌های هرز روزانه می‌تواند برای اکثر باغبانان، به ویژه باغبانانی که مشکلات کمر دارند، یک کار سخت و طاقت‌فرسا باشد.

مالچ پلاستیکی رشد علف‌های هرز را به طور مؤثری سرکوب می‌کند و این کار را در فضای وسیعی از فضا انجام می‌دهد. هنگامی که مالچ پلاستیکی در باغ نصب می‌شود، مانع از دریافت نور خورشید موردنیاز برای فتوسنتز توسط علف‌های هرز می‌شود. هنگامی که علف‌های هرز از نور خورشید محروم می‌شوند، می‌میرند که شما را از دردسر کشیدن علف‌های هرز به‌صورت جداگانه با دست نجات می‌دهد.

رشد زودرس محصول

استفاده از مالچ پلاستیکی به شما امکان می‌دهد محصولات خود را در اوایل فصل رشد دهید. از آنجایی که مالچ پاشی خاک را گرم می‌کند، می‌توانید محصولات فصل گرم را تا سه هفته زودتر از فصل رشد گیاهان بکارید.

همین موضوع را نمی‌توان در مورد مالچ ارگانیک بیان کرد. از آنجایی که مالچ پلاستیکی کار بهتری برای جذب گرما در خاک می‌کند، خاک به‌سرعت گرم می‌شود و بهترین شرایط رشد را برای سبزیجات فصل گرم فراهم می‌کند.

کیفیت بالاتر محصول

آیا می‌خواهید محصولاتی باکیفیت بالا بکارید؟ استفاده از مالچ پلاستیکی برای میوه‌ها و سبزیجات باکیفیت‌تر، کلیدی است. مالچ پلاستیکی به‌عنوان مانعی عمل می‌کند که میوه‌ها را از تماس با خاک محافظت می‌کند. این امر مانع از رشد و گسترش بیماری‌ها و پوسیدگی می‌شود و از آنجایی که میوه‌ها در تماس مستقیم با خاک نیستند، رشد آنها بسیار تمیزتر است.

ریسک آسیب ریشه را کاهش می‌دهد

استفاده از مالچ پلاستیکی، نیاز به کشت مداوم را به جز در بین ردیف‌های پلاستیکی بی‌نیاز می‌کند. از آنجایی که خاک دست نخورده باقی می‌ماند، ریشه‌های گیاه می‌توانند به طور عمیق و کارآمد رشد کرده و به داخل زمین گسترش یابند.

واقعیت این است که کشت یکی از علل عمده آسیب ریشه است. اما اگر باغ شما مستعد علف‌های هرز است، چاره‌ای جز کشت و زرع خاک ندارید. استفاده از مالچ پلاستیکی به این معنی است که محصولات بدون علف‌های هرز رشد می‌کنند، بنابراین نیازی به مزاحمت زمین نیست!

مزایای استفاده از مالچ پلاستیکی

معایب استفاده از مالچ پلاستیکی

دوستدار محیط‌زیست نیست

بر خلاف مالچ ارگانیک، مالچ پلاستیکی تجزیه‌پذیر نیست. به طور کامل تجزیه نمی‌شود، بنابراین در محل‌های دفن زباله قرار می‌گیرد. محصولات پلاستیکی از مواد نفتی به دست می‌آیند که نه‌تنها تولید آن پرهزینه است، بلکه برای محیط‌زیست نیز مضر است.

همچنین، از آنجایی که مالچ پلاستیکی زیست تخریب‌پذیر نیست، باید سالانه از مزارع تجاری حذف شود، کاری که خود بسیار گران است.

سخت برای دفع

دفع مالچ پلاستیکی مشکل‌ساز است زیرا:

1) حذف از مزارع به تجهیزات تخصصی نیاز دارد

2) دفع محصولات پلاستیکی به‌طورکلی سخت است.

متأسفانه، بیشتر محل‌های دفن زباله به پرداخت هزینه اضافی برای دفع پلاستیک نیاز دارند که این امر به هزینه کلی استفاده از مالچ‌پاشی پلاستیکی می‌افزاید.

حرارت بیش از حد

در حالی که مالچ پلاستیکی سیاه به طور مؤثر خاک را گرم می‌کند، تغییر دمای خاک برای همه محصولات توصیه نمی‌شود. برخی از محصولات به دمای خاک کاملاً حساس هستند، بنابراین گرم کردن خاک ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد، فقط هیچ راهی برای کنترل دمای بالا وجود ندارد. استفاده از مالچ پلاستیکی سیاه تنها برای سبزیجات گرما دوست مانند خربزه، گوجه‌فرنگی، فلفل و سایر محصولات تابستانی توصیه می‌شود. هرگز از مالچ پلاستیکی سیاه برای رشد محصولات فصل سرد مانند کاهو، نخودفرنگی و غده استفاده نکنید. گرمای زیاد باعث ازبین‌رفتن این محصولات می‌شود.

رطوبت بیش از حد

مواقعی وجود دارد که رطوبت بیش از حد یک چیز بد است. مالچ پلاستیکی در به دام انداختن رطوبت و به حداقل رساندن خطر تبخیر آب کار بسیار خوبی انجام می‌دهد. با این حال، به دلیل رطوبت بیش از حد، آبیاری بیش از حد و غرق کردن محصولات بسیار ساده‌تر است. همچنین، پرورش دهندگان باید برای کنترل رطوبت و جلوگیری از غرق شدن محصولات، شیلنگ خیساندن یا آبیاری قطره‌ای را در اطراف هر گیاه نصب کنند. شرایط رشد مرطوب نیز می‌تواند منجر به آلودگی‌ها و بیماری‌ها شود.

جمع‌بندی

مالچ پلاستیکی مزایا و معایب خاص خود را دارد. تا زمانی که می‌دانید چگونه از مالچ پلاستیکی به درستی استفاده کنید (و دور بیندازید)، می‌توانید بدون نگرانی در مورد معایب آن، مزایای آن را به حداکثر برسانید!

با تشکر از شما که وقت ارزشمندتان را در اختیار ما گذاشتید و تا انتهای مقاله همراه ما بودید؛ جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره‌ی مالچ‌های پلاستیکی با پوشان پلاستیک در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در email
Email

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا